Najważniejsze informacje o sztangach

Najważniejsze informacje o sztangach

1 grudnia 2021 Wyłącz przez Fabian

Każda osoba, która marzy o domowej słowni, powinna skupić się na wyborze odpowiedniego sprzętu. Wybór nie jest wcale taki łatwy. Może nas ograniczać budżet oraz mały metraż. Trudno jest pomieścić profesjonalny sprzęt na dosłownie kilku metrach kwadratowych. Na całe szczęście sztangi nie zajmują dużo miejsca. Na jakie elementy zwrócić uwagę, kupując sztangę?

Jak zbudowana jest sztanga?

W rzeczywistości budowa sztangi nie jest wcale taka skomplikowana i złożona. Składa się z trzech elementów. Pierwszy element to gryf. Gryf jest stalowym drążkiem, za którego pomocą chwyta się sztangę. Kolejny element to obciążniki. Nakłada się je po obu stronach sztangi. Zawsze masa krążków z jednej strony musi być taka sama jak masa drążków po stronie przeciwnej. Bardzo ważna jest także kolejność zakładania krążków. Krążek, który jest cięższy, powinien zostać założony przed krążkiem lżejszym. Jakich krążków się używa? Jest to przedział wagowy między 50 kilogramów, a pół kilograma. Ostatni element budowy sztangi to zacisk. Odpowiadają one za uniemożliwienie zsunięcia się obciążników podczas ćwiczeń. Element ten ma wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Jakie są typy sztang?

Każda sztanga składa się z identycznych elementów. Warto skupić się na wariantach sztang, które mamy do wyboru. Można wyróżnić: kratownicę, gryf łamany, gryf krótki do sztangi oraz gryf prosty.

Gryfy pomiędzy sobą różnią się wieloma aspektami. Jest to przede wszystkim długość. Do tego dochodzi także jakość wykonania, średnica oraz maksymalny ciężar udźwigu. Główny aspekt, który decyduje o wytrzymałości naszego gryfu to średnica. Dobry pomysłem jest zakup kilku rodzajów gryfów. Dzięki temu możemy używać różnych gryfów przy poszczególnych ćwiczeniach. Z racji przystępnych stosunkowo cen sprzętu tego typu oraz także szeroką możliwość ich zastosowania w treningu warto się jednak zastanowić przed ich zakupem.

Tak naprawdę zależnie od naszych predyspozycji oraz także upodobań należy dobrać rozważnie sztangę. Dzięki temu rozbudujemy znacznie naszą tkankę mięśniową. Warto także się zapoznać z przeróżnymi ćwiczeniami dostępnymi ze sztangą w Internecie oraz koniecznie porozmawiajmy z trenerem personalnym. Dzięki temu efektywnie i przede wszystkim w sposób bezpieczny wykonamy ćwiczenia. Nie musimy się kompletnie obawiać o ryzyko pojawienia się jakiejś kontuzji. Ćwiczmy, ale róbmy wszystko z głową. Gdy jesteśmy osobami, które rozpoczynają przygodę z siłownią, to konsultujmy nawet najdrobniejszą decyzję.